Пређи на главни садржај

ПОСЛЕДЊЕ СРПКИЊЕ У ЂАКОВИЦИ И ВАСКРСЛО ЂАКОВИЧКО ЈУТРО

Пре неколико месеци у медије је изашла вест "Преминула бака Нада из Ђаковице", већина грађана коју су прелиставали штампу тих дана, вероватно се није ни осврнула. Умрла је тамо нека баба. Што би то било вредно пажње? Заиста би и било разумљиво да је то нека баба, али није, Бака Нада, и остале баке са којима је делила свакодневницу су хероине модерног доба. Једнога дана, генерације бољих Срба ће о њима снимати филмове и испредати легенде, а свако Српче ће знати имена ђаковичких бака наизуст. Бог, неће дозволити да у заборав оду имена Драгице Николић, Љубице Мијовић, Јелене Мијовић, Теоктисте Кастратовић, Наде Исаиловић и Васиљке Перић, као ни мати Јоаникије Спајић која им се након рата придружила у подвигу,  старица које су остале да бране своје огњиште, када су га нажалост сви други напустили. Отишла је војска, отишао је народ, а оне остале. Поносите старице, са храбрим срцем Милунке Савић и племенитошћу Јелене Дечанске. Нису желеле да напусте Ђаковицу, и остале ограђене бодљикавом жицом да живе у порти цркве Успења Пресвете Богородице, остављене на милост и немилост Албанцима и италијанским војницима. Њихов пркос остаће забележен у аналима светске историје, оне су биле последњи браник отаџбине и помутиле непријатељу планове. Етнички очишћена Ђаковица још увек има живих Срба. Живеле су и живе чекајући своје Ђаковчане да се врате и у тишини напуштале овај свет и тако годину за годином. Негде једном на Косову и Метохији сам чула да су тамошњи Албанци дали бесу, да српска нога неће крочити у Ђаковицу. Годинама нису дозвољавали расељеним Србима из Ђаковице да обиђу цркву и старице, а своје узурпиране домове виде макар кроз окна транспортера или аутобуса. Чак и данас на све начине желе да спрече повратак Срба макар и на неколико сати, те сваки пут за празнике и задушнице када би Срби могли доћи, организују протесте, блокирају путеве и улице, а уколико се Срби некако пробију до града, бацају каменице и физички их нападају.
                         

                                               Васкрсло Ђаковичко Јутро

Имала сам ту част и Божију Милост, могу слободно рећи да упознам ове намучене људе и са њима поделим подвиг. Одлазила сам са њима на Космет више пута и учествовала у такозваном "пробијању" Ђаковице, замисао је јасна, покушаваћемо и одлазићемо сваку задушницу и сваки празник и у једном моменту ће Албанци одустати и навићиће се на наше присуство. Највише смо само покушавали да одемо у Ђаковицу, а када би некако ушли то би се завршило каменовањем и дивљаштвом од стране Албанца. Међутим, овога пута не желим да пишем о томе, желим да пишем о најемотивнијем Васкрсу у мом животу. Неизмерно сам заволела ове добре и обичне људе, за њих је осим верског празника, празник био и сама могућност да оду на Косово и Метохију, одакле су прогнани, где упорно желе да им сатру сваки траг као да ту никада нису ни живели. Ноћ уочи тог Васкрса гледала сам потресну сцену, која ће ми навек остати урезана у памћење. Видела сам читав један град како улази у аутобусе и иде да посети отето огњиште. Старци, жене, мушкарци, деца, да и деца рођена након прогнанства и она деца која су била у утробама мајки када су напустила свој град, у најелегантнијој одећи са испразним погледом тражили су своје седиште у мраку. Ту суморну тишину разбило је гласно читање спискова имена и презимена и тако у недоглед. Чудна је судбина прогнаних, живе у својој земљи, а странци су. Људи у градовима у које су дошли гледају на њих као на неку конкуренцију која је дошла да им отме нешто или са подсмехом који наступа чим им виде леђа. Људи су то, не схватају да је у ствари њима отето и да најрадије не би били странци у њиховом граду већ домаћини у свом. Много се неправде сручило на овај наш српски народ.
 У праскозорје смо се приближили Ђаковици, рекли су нам да мора тако док још Албанци спавају и таман када смо ушли у град почело је да свиће. Стигло је пролеће и сјајни сунчеви зраци су се пробијали кроз облаке. Тужна слика, коју пролећна идила није могла да промени, празне улице, Ђаковчани се тискају у аутобусима, а низ аутобуса прати косовска полиција и оклопна возила мировних снага. Тужна слика којој би могле парирати сцене спровођења заробљеника у логор.
 Од момента уласка у град у аутобусима настаде гунгула и бука, народ поче да се мешкољи и пребацује са седишта на седиште, пробија се до прозора. И у тој гнгули повремено су могли да се зачују повици:
- Ено је, види моја кућа!
-Тамо смо ми живели!
- `Се сећаш тамо је било игралиште?!
-Сине види у улици иза оне зграде нам је стан!
И по неки очајни узвик:
-Нема моје куће, срушили је!
А онда улазимо у Српску улицу у којој се налази црква, накнадно претворена у манастир и настаје тајац.
-Зашто ћуте ови људи?-питам се и окрећем око себе. Видим изразе лица и схватам. То је страх, помешан са неверицом. Нема Албанаца који су забаракидирали улаз, нема каменица, ући ће у своју цркву, видеће своје баке.
У редовима излазимо из аутобуса, четри прилике стоје у дворишту са сузама у очима. То су сузе Мајки које виде своју децу. Тишина, плачу оне плачемо ми. А онда продоран мушки галас, као са неба да је дошао, а не из масе људи узвикну:
-Христис Воскресе, Земљо Српска!
А портом се заори:
-Ваистину Воскресе-и завлада општа радост. 
                               (Фотографија настала тог Васкршњег јутра у Ђаковици)

Ауторски текст: Нина СтојановићПрочитајте још:
https://geto1244.blogspot.com/2019/09/blog-post_11.html
https://geto1244.blogspot.com/2019/09/blog-post_9.html

Коментари

  1. Strašna stradanja naših ljudi... Ravno rano Hrišćanskim mučenicima

    ОдговориИзбриши
  2. Strasno, članak je potpuno istinit i stvaran a mnogo žalosno, tužno nemam reci opisati

    ОдговориИзбриши
  3. Сташно. Исти је и са Штумљем,шиптари га очистили не може се тамо ни ући. Овде у србији морамо на две године да прујављујемо боравак ко да смо странци, још ме јуче три ипо сата мактрурали у супу код сам га извадила.

    ОдговориИзбриши
  4. Знам све о упорним и великим људима, ја сам из Пећи. Тешко је видети све оно шта су урадили и шта још раде.. ајош теже даћи до згаришта и несталих домова и дворишта.пуних цвећа. Видите а они недају да уђете у свој град, где знате сваку улицу. Сваку стазу, кућу. Може им се. А старице у цркви у Српској улици су биле хероине нашег времена и.велике Хришћанке. Због две ћу вас исправити нису се презивале Миовић, него Мијовић, нисљим да су заслужиле да се напише правилно. А вама хвала што сте пишете о страдању нашег народа

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Хвала, на сугестији исправићу грешку у тексту. Уколико имате фејсбук профил, волела бих да ми се јавите, желела бих да напишем текст о Пећанцима, значиле би ми неке додатне информације.
      https://www.facebook.com/nina.stojanovic.35762

      Избриши
  5. Знам све о упорним и великим људима, ја сам из Пећи. Тешко је видети све оно шта су урадили и шта још раде.. ајош теже даћи до згаришта и несталих домова и дворишта.пуних цвећа. Видите а они недају да уђете у свој град, где знате сваку улицу. Сваку стазу, кућу. Може им се. А старице у цркви у Српској улици су биле хероине нашег времена и.велике Хришћанке. Због две ћу вас исправити нису се презивале Миовић, него Мијовић, нисљим да су заслужиле да се напише правилно. А вама хвала што сте пишете о страдању нашег народа

    ОдговориИзбриши

Постави коментар

Популарни постови са овог блога

КОСМЕТ ЈЕ ЉУБАВ: ВЕРИДБА У ВИСОКИМ ДЕЧАНИМА, ВЕНЧАЊЕ У ЗОЧИШТУ

Љубав, увек проналази пут. Не може је зауставити ни једна окупација, не познаје даљину, не бира место и време. Једноставно се догоди или не догоди. Ова се догодила сасвим неочекивано, тог раног лета, увукла се у аутобус који је хитао ка Косову и Метохији, или се некако створила у срцима јунака ових догађаја. Можда је искрице у срцу, разгорео прелеп средњовековни амбијент, можда жубор Бистрице, или песма из Ораховца, можда их је љубав сачекала на неком од призренских мостова, а можда је како и они сами верују Свети краљ Стефан Дечански помиловао њихове душе и пригрлио их у загрљај. Испричаћу ову причу онако као су је они причали мени и онако као сам је и сама видела.                                                                  СТЕФАН Кренули смо пут Косова и Метохије,  мени је припала одговорност во...

КРАДЉИВЦИ ЗЕМЉЕ, ИСТОРИЈЕ И ВЕРЕ СУ УНИШТИЛИ ЦРНУ ГОРУ

Постоји негде на брдовитом Балкану једна земља и ту изнад те земље парче српског светосавског неба, манастир под Острогом, бели бисер православља и још мноштво храмова сведока истинске вере и хришћанске љубави из заборавјених времена. Баш ту у тој земљи зањихале су се прве колевке српства, сестрице Дукља и Зета и баш та земља нам је изнедрила оца нације Стефана Немању- светог нам Симеона Мироточивог, најмудрију српску главу, Петра Петровића Његоша и невиђене примере чојства и јунаштва оваплоћене у људском облику. Те ако ме питате за Црну Гору, морам вам рећи и за Краља Николу Петровића, Марка Миљанова, не могу, а да прећутим да је баш на том кршу и стењу Мајка девет Југовића оплакивала своје синове, јунаке Косовског боја и како, а да не споменем Мојковачку битку, славног сердара Јанка Вукотића и крвави Божић, где положише своје животе генерације дједова, очева и синова за српску идеју, као што и небројано пута кроз историју учинише њихови претци. Морам негде између редова да про...

ПРВИ ПУТ ПРЕКО АДМИНИСТРАТИВНОГ ПРЕЛАЗА: АУСВАЈС ЗА СВЕТУ ЗЕМЉУ!

Административни прелаз раздваја јужну покрајину од остатка Србије. Процедура је једноставна када пређе у рутину, али до тада човек прогута много кнедли. Постављени су пунктови на путу, са једне стране српска полиција, а са друге косовска полиција. Формације косовске полиције углавном чине бивши припадници ОВК и неки уцењени Срби, или пак Срби, који су због опстанка били принуђени да се придруже косовској полицији, а неки од њих су до '99 године радили у МУПу. Свако ко прелази административни прелаз мора бити легитимисан, предаје личну карту најпре полицији Републике Србије, а затим и полицији такозваног самопроглашеног "Косова". Нама који одлазимо пут Косова и Метохије из централне Србије, ова прва углавном не прави непријатности, али зато надмудрити ову другу је прави изазов. Осим личног пртљага, најбоље је ништа не носити. Посебно због новонастале(сада већ старонастале) ситуације, везане за таксе од 100%. Колико ће "косовски цариници" бити детаљни у пре...